RUSTİK YEMEK ODALARI

RUSTİK YEMEK ODALARI
6368
RUSTİK YEMEK ODALARI Dekorasyon-Haberleri
Bookmark and Share
Rustik Mobilyaların tarihsel süreci.
Rustik, anlam itibarıyla İngilizcede ki rustic kelimesinden türemiş; köylü, köye ait, yontulmamış, sade, anlamı veren kelimedir. Mobilyalarda Rustik kelimesi, işlenmemiş doğal ahşap görünümlü mobilyaları tanımlamak için kullanılan bir söylemdir. Rustik mobilya kelime anlamalarından da kaynaklanan bir algı nedeniyle Anadolu yaşamını, sadelik ve doğallığını, yerleşim birimi olarak da doğal köy ortamını akla getirir. Bu algı hissiyle tasarlanan ve üretilen her türlü mobilyaya Rustik mobilya denir. Rustik Mobilya üretiminde tarz doğallığı bozmayan, sade ve ahşabın iç içe kullanılmasıdır. Bu bakımdan değerlendirildiğinde, ağır varak ve oyma işçiliğiyle üretilen klasik mobilya tercih eden tüketiciler Rustik mantığıyla üretilen yatak, yemek, oturma grupları ve benzeri mobilya takımlarından çok da hoşlanmazlar. Rustik yemek odası takımlarında doğala özlem ve doğaya saygı vardır. Yoğunlukla Ahşap kullanılır. Rustik yemek odalarında ahşap ve toprak renkleri hakim renklerdir. Mobilya üzerinde sadeliği bozacak süsleme ve abartılı tasarımlardan kaçınılır. Dolayısıyla sade yaklaşımlar tercih edilir. Günümüzde Anadolu özlemi çeken modern insan bu hengâme içerisinde özellikle yazlık mekânlarını Rustik mobilya takımlarıyla gidererek, içini ısıtan bu içsel duyguyu, köyün doğallığını Rustik mobilyalarla yaşamaya çalışırlar.
Rustik mobilyalar 1750’lerde ortaya çıkmış ve günümüze kadar etkisini sürdürmüştür.
Modernizm ve sosyal yaşam koşullarının, şehirleşme ve sanayileşmenin teknolojiyle birlikte bu kadar yaygınlaştığı bir dünyada, doğal olan her şeye ilgi duyulduğu gibi, organik tarım ve doğal mobilya da asla vazgeçilemeyenler olarak hayatımızdaki yerini korumaktadır. Özellikle İsviçreli mobilya firmaları bu tarzı modernleştirmişlerdir. Almanya’da da oldukça yaygın olan “Rustik Mobilya Tarzı” İngiltere Kraliçesi Victoria tarafından da çok sevilen bir tarz olduğu için hem İngiltere hem de birçok ülkede kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor. Ayrıca ABD’li yazar Henry David Thoreau’nun doğa ve ahşapla ilgili makalelerinden sonra ABD’de de Rustik tarzı mobilyalar, Rustik yemek odaları moda olmuş hatta bahçe mobilyaları tamamen rustik kategorisi adı altında üretilmeye ve satılmaya başlamıştır. Sanırım uzun yıllardır devam eden Rustik mobilya ilgisi, sıcaklığı ve doğallığı şehirden kaçmaya çalışan insanı bir nebze olsun rahatlatmaya ve daha uzun yıllar hayatımızda var olmaya devam edecek. Yemek Odası Takımları İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.

Tag :

» Rustik Mobilya » Rustik Yemek Odaları » Klasik Yemek Odası » Rustik Mbilya Nedir » Rustik Nedir » Rustik Mobilya Modelleri » Rustik Mobilya Takımları